Tidigare vinnare av Johannespriset

2019

Årets förening: Forsby på Toppen
Årets Johannes: Daniel Forsman (Molpe UF)
Årets inventarie: Linda Backgren-Holm (Molpe UF)
Årets talkokraft: Hans Söderback (Malax UF)
Årets underhållare: Torsten Svahn (Korsholms teater och Smedsby UF)

2018

Årets förening: Molpe Uf
Årets Johannes: Jenni Ahlbäck (Åminne Folkpark)
Årets inventarie: Tor Nyman (Rökiö Biblioteksförening)
Årets talkokraft: Elisabeth Henriksson (Sundom Uf)
Årets underhållare: Victor Ohlis (Vörå Uf)

2017

Årets förening: Wassor Uf
Årets Johannes: Alexandra Nyroos (Petalax Uf)
Årets inventarie: Alf Burman (Koskö Hf)
Årets tändstift: Anna Påfs (Kärklax Uf)
Årets talkokraft: Christian Rönn (Smedsby Uf & Korsholms Teater)
Årets underhållare: Kennet Lindbäck (Lappfjärd Uf)

2016

Årets förening: Pörtom ungdomsförening
Årets Johannes: Annika Joupers-Ekblom (Kimo ungdomsförening)
Årets inventarie: Stefan Kronstrand (Molpe ungdomsförening)
Årets tändstift: Ulrika Nabb (Österhankmo hembygdsförening/ungdomsförening)
Årets talkokraft: Familjen Grandell (Böle ungdomsförening)
Årets underhållare: Anders Aromäki (Juthbacka teaterförening)

2015

Årets förening: Kvevlax ungdomsförening
Årets eldsjäl: Sabina Mattjus (Purmo ungdomsförening)
Årets talang: Kenneth Nymark (Uf Svanen)
Årets veteran: Boris Bränn (Juthbacka teaterförening)
Årets ungdom: René Michelsson (Molpe ungdomsförening)

2014

Årets förening: Karperö ungdomsförening
Årets eldsjäl: Malin Haka (Pörtom ungdomsförening)
Årets talang: Simon Nystén (Övermark ungdomsförening)
Årets veteran: Mikael Gädda (Smedsby ungdomsförening)
Årets ungdom: Linn Nyholm & Wilma Flöijer (Övermalax ungdomsförening)
Personalens hederspris: Pia Sand (Pörtom ungdomsförening)

2013

Årets förening: Österhankmo UF/HF
Årets eldsjäl: Jens-Olof Mård (Karperö ungdomsförening)
Årets talang: Annika Åman (Oravais Teater)
Årets veteran: Rolf “Roffe” Mattfolk (Svenska föreningen Brahegården)
Årets ungdom: Tim Gammelgård (Kimo ungdomsförening)
Personalens hederspris: Eloria rf.

2012

Årets förening: Åminne Folkpark
Årets eldsjäl: Magdalena Snickars (Närpes Teater)
Årets talang: Humorgruppen KAJ
Årets veteran: Kjell Kankaanpää (Korsbäck ungdomsförening)
Årets ungdom: Malin Nyström (Österhankmo UF/HF)
Personalens hederspris: Niklas Svartbäck (Vörå ungdomsförening)

2011

Årets förening: Kärklax ungdomsförening
Årets eldsjäl: Anneli Pellfolk (Korsnäs UF/BF)
Årets talang: Hanna Lagerström
Årets veteran: Berit Wiklund (Österhankmo UF/HF)

2010

Årets förening: Korsnäs UF/BF
Årets eldsjäl: Pia Sand (Pörtom ungdomsförening)
Årets talang: Daniel Nordlund (Kimo ungdomsförening)
Årets veteran: Karin Rusk (Svenska föreningen Brahegården)

2009

Årets förening: Rangsby ungdomsförening
Årets eldsjäl: Roland Engström (Komossa ungdomsförening / Byarevyn)
Årets talang: Alfred Backa (Oravais ungdomsförening / Maxmorevyn)
Årets veteran: Jens Juthström (Molpe ungdomsförening)
Årets ungdom:Titti Gammelgård (Kimo ungdomsförening)

2008

Årets förening: Vörå ungdomsförening
Årets eldsjäl: Sanna Sund (Ungdomsföreningen Havsbandet)
Årets talang: Mike Nordlund (Närpes ungdomsförening)
Årets veteran: Peter Finne (Sundom ungdomsförening)
Årets ungdom: Emelie Sandelin (Sundom ungdomsförening)

2007

Årets förening: Karperö ungdomsförening
Årets eldsjäl: Jonas Lindholm (Molpe ungdomsförening)
Årets talang: Fanny Eriksson
Årets veteran: Sune Glader (Karperö ungdomsförening)
Årets ungdom: Linn Nygård

2006

Årets förening: Terjärv ungdomsförening

2005

Årets förening: Kimo ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Sofia Vesterback (Petalax ungdomsförening)
Årets manliga resursperson: Andreas Norrgård (Oravais ungdomsförening)
Årets amatörteaterskådis: Gunilla Lillbacka (Kimo ungdomsförening / Byarevyn)
Årets amatörteatergrupp: Pörtom ungdomsförening
Årets artist: Tommys

2004

Årets förening: Wasa UF Skatila
Årets kvinnliga resursperson: Gun-Lis Norras-Svenn (Skatila ungdomsförening)
Årets manliga resursperson: Stefan Sandin (Jeppo ungdomsförening)
Årets amatörteaterskådis: Jan Burman (Korsholms teater)
Årets artist: San Marino & Linda

2003

Årets förening: Sundom ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Siv Hartvik (Korsnäs ungdomsförening)
Årets manliga resursperson: Patrik Nylund (Västerhankmo ungdomsförening)
Årets amatörteaterskådis: Sören Storbäck (Pörtom ungdomsförening)
Årets artist: Orkestern Tendoz

2002

Årets förening: Bergö ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Eva-Britt Berts (Petsmo ungdomsförening)
Årets manliga resursperson: Anders Fredriksson (Karleby ungdomsförening)
Årets amatörteaterskådis: Pär Särs (Terjärv ungdomsförening)
Årets amatörteatergruppp: Karleby ungdomsförening
Årets artist: Roll on

2001

Årets förening: Molpe ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Irene Petterson (Övermalax ungdomsförening)
Årets manliga resursperson: Frank Sandström (Karleby ungdomsförening)
Årets amatörteaterskådis: Mats Lind (Terjärv ungdomsförening)
Årets teatergruppp: Närpes ungdomsförenings teatergrupp
Årets artist: Nicke & Nisse

2000

Årets förening: Närpes ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Ruth Väglund (Malax ungdomsförening)
Årets manliga resursperson: Jens Juthström (Molpe ungdomsförening)
Årets amatörteaterskådis: Nina Dahl (Malax ungdomsförening)
Årets teatergruppp: Terjärv ungdomsförening
Årets klubb (barn och tonårsverksamhet): Korsholms teaters barnklubb
Årets artist: Allan & the astronauts

1999

Årets förening: Kvevlax ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Maria Smeds (Överesse ungdomsförening)
Årets manliga resursperson: Sixten Dahlvik (Nedervetil ungdomsförening)
Årets amatörteaterskådis: Lotta Sundell (Karleby ungdomsförening)
Årets klubb (barn och tonårsverksamhet): Sundby ungdomsförenings datastuga
Årets artist:Tommys

1998

Årets förening: Dagsmark Ungdomsförening
Årets amatörteatergrupp: Karleby Ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Helena Hemming-Väglund (Övermalax ungdomsförening)
Årets manliga resursperson: Mikael Lervik (Solf ungdomsförening)
Årets teaterskådis: Börje Ivars (Böle ungdomsförening)
Årets klubb (barn och tonårsverksamhet): Övermalax ungdomsförening
Årets innovation: Åttonde ungdomsringen

Tidigare värdföreningar för Johannesgalan

2019 Molpe UF
2018 Wassor UF
2017 Pörtom UF
2016 Kvevlax UF
2015 Karperö UF
2014 Österhankmo UF & HF
2013 Åminne folkpark (vid Malax UF)
2012 Kärklax UF
2011 Korsnäs UF & BF (vid Taklax UF)
2010 Rangsby UF Fagerö
2009 Vörå UF
2008 Karperö UF
2007 Terjärv UF
2006 Kimo UF
2005 Wasa UF Skatila
2004 Sundom UF
2003 Bergö UF
2002 Molpe UF
2001 Närpes UF
2000 Kvevlax UF
1999 Dagsmark UF
1998 Koskö