thumb_image_atc_16198

Det förflutna väcks till liv på Museikarnevalen

Den 19 maj äger årets roligaste museihändelse rum i Jakobstad. Museikarnevalen ordnas för andra gången och över 40 hembygds- och museiföreningar har anmält sig. Läs mera »
Caroline Mård
thumb_image_atc_16176

Fullspäckad kultursommar i Petalax

Sommarteatern ”Ur Bykiston” har varit en viktig del av Petalax kulturhistoria i många år, men sedan 2007 har det varit lugnt på Arstu i Nyby. Nu vill Petalax hembygdsförening skaka liv i teaterverksamheten igen när Bykiston fyller 30 år i sommar.Läs mera »
Sofia Nygård
thumb_image_atc_16111

Svårt för unga att hitta sommarjobb

Många ungdomar försöker fortfarande hitta ett jobb till sommaren. ÖP:s Laura Olesen har talat med Karlebyungdomarna Olivia Myllymäki, 17 år och Saga Storbacka, 16 år, som har sökt många sommarjobb utan att få napp.Läs mera »
Laura Olesen
thumb_image_atc_16157

Veckans kolumn: VM är mer än så

Det pratas om romernas ställning i Finland, finlandssvenskarna är arga över att de inte får service på eget modersmål och på VR, vars tågbiljetter pryds av ordet flagga istället för biljett. Det debatteras om kommunsammanslagningar och skolreformer. Människor är oense och irriterade. Men så händer någonting. Något som åtminstone för en stund samlar nationen några kvällar i veckan. Läs mera »
Hanna Lagerström
thumb_image_atc_16144

Bokrecension: Själlös av Gail Carriger

Detta är första delen i en steampunkserie som utspelar sig i London med vampyrer, varulvar, te och kärlek.Läs mera »
Linda Åkerman
large_image_atc_13333

På DVD: Cowboys & Aliens

Publicerad 29.01.2012 kl. 13:45
Cowboys and Aliens handlar precis om vad titeln säger.


Cowboys & Aliens är en western/sci-fi/äventyrs thriller med Daniel Craig, Harrison Ford och Oliva Wilde i huvudrollerna. Filmen utspelas 1873 i Arizona och vi möter en man som vaknar upp i öknen utan att minnas något. Det enda som han vet är att armbandet på handleden inte verkar vara helt okej. Snart blir han indragen i en kamp på liv och död då underliga flygande saker spränger upp saker och kidnappar folk. Ett sällskap sätter ut för att ta tillbaka de saknande.

 

Jag vet att många ville se denna film innan den kom för hur fel kan man gå med cowboy och sedan också utomjordingar? Allt i en enda film. Jo visst det var det som intresserade och jag var mer än nyfiken hur det skulle fungera. Och det fungerar. Det  är ett samhälle som inte inser vad som händer för vad skulle de veta om flygande maskiner och vapen och underliga varelser. De är helt tagna på sängen och förstår inget, vilket är det som är det intressanta med denna film.

 

Det är också en film med bra effekter eftersom mer en ett hus blir sprängt i luften. Dessutom är det en intressant historia som får en att tänka på många andra westerns filmer där ett gäng sätter ut för att rädda någon, även om det då oftast brukar vara från indianer. Och nu är allt annorlunda.

 

Det blir ett äventyr utan like och man möter alla stereotypiska western figurer, men på ett bra sätt. Det är inte en av de bästa filmerna precis där ute, men det är en sevärd film på grund av var den utspelas. Det är en nöjesrik film att ser för actionsekvenser och westernvyer. 

Linda Åkerman

www.kredu.fi

www.oravaisteater.fi

www.ingves.fi

www.alandstrafiken.ax

www.nordmanskitchen.com

www.drilltec.fi

www.dynamonet.fi www.oravaistrafik.fi www.kronqvist.com